Tuesday, February 7, 2012

Transformal Nefes


Bir akşam üniversiteden eski arkadaşlarımla oturmuş rakı içiyordum. Bir süredir hayatımda ilk defa yaşadığım orta derece kuvvetteki depresyonunun içindeydim. İçmek genelde bana kötü geliyordu o aralar. Arkadaşlar da fark etmiş olmalı herhalde ki, "senin neyin var?" deyip duruyorlardı.
Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi; karanlık, sanki içinden çıkılmaz bir ruh halinde, hayatımla ilgili ne yapacağımı bilemez durumdaydım. Sonra konuşurken bir şekilde sohbet, "transformal nefese" geldi. Bülent aynı zamanda benim de okuldan arkadaşım olan eşi Sare'nin transformal nefes koçu olduğunu söyledi. Ben oldum olası zaten bu tip şeylerle ilgili olduğum için,transformal nefesi biraz daha anlamaya karar verdim. 
Sonrasında Sare, eşim ve bana bir demo yaptı. Aslında genelde insanların aklına: "işte nefes yani bunun için koç olmaya mı gerek var?" gibi düşünceler geliyor. O akşam hem ben hem de eşim oldukça etkilendik, transformal nefesten. Aslında dediklerine göre transformal nefesten ilk seansta etkilenmek zormuş. (Özelikle zihniniz ne oluyor ya diye vıdı vıdı ederken). Genede ikimiz de vücudumuzda enerji yükselmesi hissettik.  Ben yaklaşık 10 senedir transandantal meditasyon yapıyordum(neredeyse düzenli olarak) ve vücutta buna benzer enerjileri deneyimlemiştim ama bu çok daha farklıydı.
Transformal nefes seanslarına tamamen depresyonuma ve korkularıma çare olsun diye devam etmeye karar verdim.  
Bu noktada aslında sistemin ne olduğunu anlatmam gerekiyor. Sistem diyorum çünkü Judith Kravitz tarafından 25 yıldır sürekli geliştirilmiş, başka teknikleri de içine alan bir sistem haline gelmiş. Aslında doğru nefes almanın ne derece önemli olduğunu bir kaç seansta anlamaya başlıyorsunuz. Fiziki etkilerini ve yararlarını hemen yaşamaya başlıyorsunuz. Bunun dışında aslında bütün meselenin zihni durdurarak varlığımızı keşfetmek olduğunu, transformal nefesin de bir meditasyon aracı olarak kullanılabileceğini anlamaya başladım. Bu konuda en doğru şekilde bilgileri ekteki linkten öğrenebilirsiniz.

Transformal nefesi yapmaya başladıktan sonra bir süre zihnim le kalbim büyük savaşlar vermeye başladı. Eskiden sarıldığım tüm değerleri sorgulamaya başlamıştım ve ister istemez zihnim korkulara tutunmaya başladı. Şöyle diyordu zihnim "Şu safsatalarla uğraşacağına, neden yeni iş bulmak için uğraşmıyorsun?" ya da "Sen böyle iyisin, çok kaptırdın kendini bu işlere". Bir yandan da kalbim, her zamanki gibi yapmam gerekeni değil, istediğim yöne gitmem için beni dürtüyordu. Ben de yoluma devam ettim hatta transformal nefes ile ilgili yatılı gidilen seminerlerden birine de katıldım. Bu seminerde hocalarımız "koşulsuz sevgi" için niyet etmişler. Benim için bu seminer büyük şans oldu doğrusu:-)   
Şu anda bildiğim tek şey var; korkularım beni yönetmiyor. Bazen enerjim aşağıya iniyor ama tekrar nasıl çıkartmam gerektiğini biliyorum. Bana sadece 15  dakika yalnız kalıp nefes yapmak tüm gün için yetiyor. Kendimi olduğu gibi sevmeye ve başkalarını yargılamadan olduğu gibi kabul etmeye başladım. Artık biraz daha hayatın akışındayım, anı da olduğu gibi kabul etmeye başladım.

Her sevdiğime de tavsiye ediyorum. Size de ederim efenim:-)  
2 comments:

  1. merhaba.ben diyarbakirda yasiyorum en yakin transformal nefes merkezlerini nasil bulabirim

    ReplyDelete
  2. ben evde uygulamaya calistim ama sanki ateş basması oluyorgibi.zaten ateş basmasini hic sevmiyorum.

    ReplyDelete